Artykuły na temat fotowoltaiki

Zalety wynikające ze stosowania fotowoltaiki

Fotowoltaika jest technologią, która pozwala na bezpośrednią zamianę energii słonecznej na energię elektryczną za pośrednictwem ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa te służą zatem do produkcji energii elektrycznej z dostępnego dla wszystkich, odnawialnego oraz nieodpłatnego źródła energii jakim jest promieniowanie słoneczne.

Kliknij aby przeczytać całość

Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki możemy produkować własną energię i magazynowac ją w akumulatorach, a w miarę potrzeby zużywać ją. Zaletami modułów fotowoltaicznych jest to, że wymagaja minimalnej konserwacji (utrzymanie w czystości), posiadają gwarancję producenta na zachowanie mocy nominalnej aż przez 25 lat na poziomie 80% mocy początkowej. Do zalet posiadania modułów można dodać korzyść czysto ekonomiczną - zakup systemu fotowoltaicznego stanowi doskonałą inwestycję, gdyż podwyższa wartość rynkową budynku. Ważnym aspektem jest fakt, że jednorazowa inwestycja w system fotoltaiczny powoduje dożywotnie obniżenie rachunków za energię elektryczną, a przy dodatkowych dotacjach koszty inwestycji zwracają się w ekspresowym tempie.Patrząc z punktu ekologicznego, stosowanie takiego systemu pozwala na ochronę fauny i flory, przyczyniamy się do redukcji emisji związków węgla i wpisujemy się w ekologiczny trend korzystania z odnawialnych źródeł energii, które jest niezwykle mode i prestiżowe.

Moduł fotowoltaiczny jako główny element systemu fotowoltaicznego

Głównym elementem systemu fotowoltaicznego, w którym odbywa się właściwa produkcja prądu jest moduł fotowoltaiczny. Do najbardziej rozpowszechnionych modułów należą ogniwa monokrystaliczne i polikrystalicznem różniące się między sobą sprawnością przemawiającą na korzyść monokryształu.

Kliknij aby przeczytać całość

Ogniowo fotowoltaiczne stanowiące integralny i podstawowy element całego systemu solarnego jest rodzajem półprzewodnika, w którym dochodzi do przemiany energii słonecznej w elektryczną. Jest to wynik zjawiska fotowoltaicznego, zachodzącego w panelu słonecznym, polegającego na wzajemnym oddziaływaniu fotonów i elektronów. Każdy moduł fotowoltaiczny składa się z szeregu takich ogniw słonecznych, które sa specjalnie laminowane, co zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem warunków atmosferycznych. Całość obudowana jest ramą wykonaną przeważnie z profilu aluminiowego, który nadaje modułowi sztywność i wytrzymałość, a także jest idealnym punktem montażowym. Od spodu panelu znaduje się hermetyczna skrzynka przyłączeniowa wraz z wyprowadzonymi przewodami co znacznie przyspiesza i ułatwia ich instalację. Ważne jest aby moduły utrzymywać w należytej czystości, dzięki czemu zapewnimy im optmalne warunki pracy oraz maksymalną wydajność (im więcej promieni słonecznych dotrze do ich powierzchni tym więcej energii elektrycznej zostanie wyprodukowane).

Inwerter - zarządzanie pracą instalacji fotowoltaicznej

Inwerter jest urządzeniem, które przetwarza prąd stały na prąd zmienny o takich parametrach aby umożliwić zasilanie urządzeń elektrycznych oraz ewentualną odsprzedaż wyprodukowanej energii do sieci elektroenergerycznej.

Kliknij aby przeczytać całość

Podziału inwerterów możemy dokonać na dwa główne: jedno i trójfazowe, które stosowane są w zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej oraz rodzaju instalacji elektrycznej istniejącej na miejscu inwestycji. Głównym zadaniem inwertera jest zamiana prądu stałego wytworzonego przez ogniwa fotowoltaiczne na prąd zmienny o parametrach prądu płynącego z sieci elektroenergerycznej. Dzisiejsze inwertery to urządzenia skomplikowane, wyposażone w dodatkowe akcesoria jak wyświetlacz LCD lub połączenie z internetem, dzięki czemu możemy na bieżąco monitorować pracę całego systemu fotowoltaicznego. Pragniemy zaznaczyć, że nasza firma jest autoryzowanym dystrybutorem firmy SMA - największego, światowego dostawy falowników. Do głównych zalet tej firmy należy wysoka jakość produkowanych urządzeń dzięki stosowaniu szczegółowego systemu kontroli jakości. Dodatkowo przewaga SMA polega na zapewnieniu wyjątkowo długich okresów gwarancyjnych, dzięki czemu możemy być pewni niezawodności naszej inwestycji.

System fotowoltaiczny on-grid czy off-grid

Systemy fotowoltaiczne możemy podzielić również ze względu na na sposób wykorzystywania wytworzonej energii. Wyróżniamy dwa typy instalacji on-grid oraz off-grid, które różnią się od siebie w znaczący sposób.

Kliknij aby przeczytać całość

System fotowoltaiczny typu on-grid połączony jest z siecią elektroenergeryczną, z którą jest również w pełni zsynchronizowany. System taki w pierwszej kolejności produkowaną energię przeznacza na zasilanie urządzeń pracujących wewnątrz budynku, jedynie nadwyżki energii odsprzedawane są do sieci. System taki do prawidłowego działania nie potrzebuje banku akumulatorów (co znacznie obniża koszty inwestycji), a jako bufor energii działa tutaj sieć elektroenergetyczna. Cała praca odbywa się w sposób automatyczny, sterowany za pomocą odpowiedzniego inwertera. Raz uruchomiona instalacja nie wymaga przeprogramowania czy włączania lub wyłączania komponentów.
System fotowoltaiczny typu off-grid opiera swoją pracę na baterii akumulatorów, których zadaniem jest gromadzenie wyprodukowanej energii. Wysokie koszty oraz okresowa wymiana akumulatorów sprawia, że systemy takie stosuje się przeważnie w systacji nietypowej gdzie niemożliwy jest montaż instalacji on-grid np. w obiektach niepodłączonych do zewnętrznej sieci energetycznej lub na obszarach niezelektryfikowanych.